Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Akıllı Telefonlar Gezegeni Beklenenden Daha Hızlı Öldürüyor

Akıllı Telefonlar Gezegeni Beklenenden Daha Hızlı Öldürüyor

Gerçekleştirilen bir araştırma, yeni bir akıllı telefon almanın ortaya çıkardığı enerji tüketiminin mevcut akıllı telefonun 10 yıllık enerji tüketimine eşit olduğunu ortaya çıkardı.

Bir sonraki iPhone’unuzu yükseltmeden önce, bunun yerine daha ucuz olan bir batarya düşünebilirsiniz. Seçim sadece paradan tasarruf etmekle kalmaz, gezegeni kurtarmaya da yardımcı olabilir.

McMaster Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen ve sonuçları Journal of Cleaner Production Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, akıllı telefonların, bilgisayarların, monitörlerin ve sunucuların 2010-2020 yılları arasında sebep oldukları karbon salınımını gözler önüne serdi.

Bilim insanları, artık dev bilgisayarlar yerine ufak ve enerji cimrisi telefonlar kullanıyor olsak da teknolojinin çevreye etkisinin giderek kötüleştiğini gözler önüne serdi. 2007 yılında bilgi ve iletişim cihazları Dünya’daki karbon salınımının yalnızca yüzde 1’ini oluştururken, günümüzde bu oran üçe katlanmış durumda. Araştırmacılar bunun 2040 yılında yüzde 14 seviyesine ulaşacağını öngörüyor. Bu, tüm taşımacılık sektörünün karbon etkisinin yarısı kadar.

Akıllı telefonlar birkaç nedenden dolayı özellikle sinsidir.  Bilgisayarlardan daha az enerji tüketseler de bu cihazların ortalama kullanım ömürlerinin 2 yıl olması onları çevreye en çok zarar cihazlar listesinin zirvesine çıkarıyor. Yeni bir telefon üretmek, özellikle bu cihazın içerisindeki nadir bulunan materyallerin madenciliğini yapmak, söz konusu telefonun iki yıl içerisinde gerçekleştireceği karbon salınımının ortalama yüzde 90’ını doğuruyor.

İnsanlar daha az telefon satın alsa bile elektronik şirketleri daha büyük ve daha havalı telefonlarla kaybedilen karları telafi etmeye çalışıyor. Araştırmacılar daha büyük ekranlı akıllı telefonların, küçük atalarından önemli ölçüde daha kötü bir karbon ayak izine sahip olduğunu dile getiriyor.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Apple, iPhone 7 Plus cihazlarını üretmenin, bir önceki model olan iPhone 6s’ten yüzde 10 daha fazla karbon salınımına yol açtığını kamuoyuna duyurmuştu. Daha küçük ekranlı iPhone 7 ise üretim teknolojilerindeki gelişimler sayesinde iPhone 6s’ten yüzde 10 daha az karbon emisyonuyla üretilmişti. Ancak kullanıcıların daha büyük ekranlı telefonlara yönelmesi, şirketler için kaçırılamayacak kadar büyük bir fırsat, Dünya için ise daha fazla karbon salınımı anlamına geliyor.

Bir başka araştırma, iPhone 6s’in iPhone 4s’e kıyasla yüzde 57 daha fazla karbon salınımına sebep olduğunu ortaya çıkarmıştı. Apple ve diğer telefon üreticileri tarafından yürütülen geri dönüşüm programlarına rağmen, Life Cycle Assessment araştırmasının baş yazarı Lotfi Belkhir, günümüzde akıllı telefonların yalnızca yüzde 1’inin geri dönüştürüldüğünü belirtiyor.

Akıllı telefonunuzu iki yıl yerine üç yıl boyunca kullanmanız, kişisel karbon ayak izinizin önemli ölçüde azalmasını sağlayacaktır çünkü halihazırda sahip olduğunuz telefon için herhangi bir nadir materyal madenciliği yapılmasına gerek duyulmuyor. Tıpkı ikinci el benzinli bir otomobil almanın, sıfır bir Tesla ya da Prius marka elektrikli otomobil almaktan daha çevreci bir yaklaşım olması gibi, eski telefonunuzu daha uzun kullanmak da çevreye daha duyarlı bir karar olacaktır.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: https://www.fastcompany.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir