Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Elektrikli Otomobil Devrimi Neden Beklenenden Daha Uzun Sürüyor?

Elektrikli Otomobil Devrimi Neden Beklenenden Daha Uzun Sürüyor?

MIT analizine göre batarya maliyetlerinde sürekli bir düşüşün önümüzdeki birkaç yıl içinde duracağı tespit edildi.

Elektrikli otomobillerin ve kamyonların yakın zamanda gazla çalışan rakipleri kadar ucuz olmasını beklemeyin.

MIT Energy Initiative’in raporu, bugünün tüketici elektroniğinin çoğuna enerji sağlayan enerji depolama teknolojisi olan lityum-iyon bataryalara güvendikleri sürece elektrikli otomobillerin asla aynı etiket fiyatına ulaşamayacağı konusunda uyarıyor. Aslında, sadece standart araba ve kamyonların yakıt ve bakım giderlerini artıran araç kategorileri arasındaki ömür boyu maliyet farkını ortadan kaldırmak için bir on yıl daha sürmesi muhtemel görünüyor.

Bulgular, elektrikli araçların önümüzdeki beş yıl içinde gazla çalışanların fiyat paritesine ulaşabileceği sonucuna varmış olan diğer araştırma gruplarınınkilerle keskin bir şekilde çelişiyor.

MIT raporunda öngörülen kalan fiyat farkı, düşük emisyonlu araçlara geçişi engelleyebilir; bu da hükümetlerin elektronik otomobilleri aynı şekilde benimsemeleri ve iklim kirliliğini azaltmalarını sağlamak için daha sert yetkiler almasını zorunlu kılar. Ulaştırma, ABD’deki en büyük ve dünyanın dördüncü en büyük sera gazı emisyonu kaynağı, bu nedenle daha temiz araçlara ve toplu taşıma sistemlerine büyük değişiklikler olmadan tehlikeli derecede küresel ısınmadan kaçınmak için gerekli indirimleri elde etmenin yolu yok.

Sorun ise, elektrikli araçları çalıştıran ve toplam maliyetlerinin yaklaşık üçte birini oluşturduğu, lityum-iyon pillerin maliyetinde istikrarlı düşüşün, hammadde maliyetinin belirlediği sınırlara yaklaştıkça önümüzdeki birkaç yıl içinde yavaşlayacak olmasının tahmin edilmesi.

İyi haberse dünya genelinde artan sayıda üreticinin (Ford, Mustang, Audi, Jaguar, Mercedes-Benz ve Tesla gibi) farklı fiyat noktalarında farklı modeller ortaya çıkaran elektrikli otomobillere giriyor olması.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: technologyreview.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir