Sophos Akademi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Popüler Bilim
 4. »
 5. Edimsel Koşullanma Nedir?

Edimsel Koşullanma Nedir?

Edimsel Koşullanma, davranışa göre ödül ve ceza yoluyla gerçekleşen bir öğrenme yöntemidir. Diğer bir deyişle bireyin davranışının, sonuçlarına veya davranışın aldığı tepkiye göre değiştirildiği bir öğrenme türüdür. Davranışın şekli, sıklığı veya gücü değişebilir.

Bu terim, zihin diye bir şeye sahip olduğumuza ancak içsel zihinsel olaylar yerine, gözlemlenebilir davranışları incelemenin daha verimli olduğuna inanan B. F. Skinner tarafından türetilmiştir.

Edimsel ve Klasik Koşullanma

Edimsel koşullandırma, sonuçlarla sürdürülmeyen otomatik veya refleksif davranışın koşullandırılmasıyla ilgilenen klasik koşullandırmanın aksine, doğası gereği genellikle gönüllü olan ve sonuçlar veya yanıtlarla sürdürülebilen davranışları değiştirmeye çalışır.

Operatör Türleri

Bununla bir davranışa verilen tepkiler kastedilir. Skinner, davranışı takip edebilen üç tür yanıt veya işlem belirledi.

 1. Nötr operatörler, bir davranışın tekrarlanma olasılığını ne artıran ne de azaltan, çevreden gelen yanıtlardır.
 2. Davranışı güçlendiren pekiştirme, bir davranışın daha sık ortaya çıkmasına neden olan bir tepki veya sonuçtur. Güçlendiriciler olumlu ya da olumsuz olabilir.
 3. Davranışı zayıflatan ceza, davranışın daha az sıklıkta ortaya çıkmasına neden olan bir tepki veya sonuçtur. Tıpkı Takviyelerde olduğu gibi iki tür ceza olabilir: olumlu ve olumsuz.

Edimsel Koşullandırmanın Temel Araçları

 1. Olumlu pekiştireçler  , davranıştan sonra sunulan olumlu olaylar veya sonuçlardır. Bu Olumlu pekiştirme, bireyin ödüllendirici bulduğu bir sonuç sağlayarak davranışı güçlendirir. Örneğin, öğretmeniniz size Rs verirse. 100 (ödül) ödevinizi (davranışınızı) her tamamladığınızda bu davranışı gelecekte tekrarlama olasılığınız artar, böylece ödevinizi tamamlama davranışını güçlendirirsiniz.
 2. Edimsel koşullandırmanın bir aracı olarak olumsuz pekiştireçler,  bir davranışın sergilenmesinden sonra olumsuz olayların veya sonuçların ortadan kaldırılmasını içerir. Bu durumlarda, hoş olmayan bir şeyin ortadan kaldırılmasıyla tepki güçlendirilir. Mesela öğretmeninize Rs vermeniz gerekiyor diyelim. Her gün 100 (olumsuz sonuç). Ancak ödevinizi tamamladığınız günlerde öğretmene ödeme yapmanıza gerek yoktur (istenmeyen sonuçların ortadan kaldırılması). Rs’yi kurtarmak için ödevinizi tamamlayacaksınız. 100, böylece ödevinizi tamamlama davranışını güçlendirin.
 3. Olumlu Ceza, davranışın ardından o davranışın azalmasına yol açan olumsuz bir sonuç veya tepkiyi ifade eder. Mesela ne zaman geç gelsen (davranış), tokat yiyorsun (sonuç). Tokat yemenin bu sonucu, geç kalma konusunda motivasyonunuzu düşürecek ve dolayısıyla davranışı zayıflatacaktır.
 4. Olumsuz Ceza:  Çıkarma yoluyla ceza olarak da bilinen, olumlu bir olay veya sonucun, bir davranış meydana geldikten sonra ortadan kaldırılmasıyla ortaya çıkar. Örneğin, bir çocuk sabah her geç kalktığında (davranış), o gün için video oyunu ondan alınır (sonuç). İstenmeyen bir davranışın ardından video oyununun elinden alınması, o davranışın azalmasına neden olur.

Kısa bir not

Burada pozitif ve negatif terimleri popüler anlamlarında kullanılmamıştır; pozitif, toplama anlamına gelirken negatif, çıkarma anlamına gelir.

Eklenen veya çıkarılan şey pekiştirme veya ceza olabilir. Bu nedenle pozitif ceza bazen kafa karıştırıcı bir terimdir çünkü bir uyaranın “eklenmesini” veya caydırıcı bir uyaranın (şaplak atmak veya elektrik şoku gibi) yoğunluğunun artmasını ifade eder.

Özetle

Edimsel Koşullandırma, bir davranışın pekiştirmeyle güçlendirildiği (yani daha sık ortaya çıktığı), cezanın ardından zayıflatıldığı (daha az sıklıkta gerçekleştiği) bir öğrenme türüdür. Davranışın, takip eden sonuçlardan etkilendiği basit bir önermeye dayanmaktadır. Bir şeyi yaptığınız için desteklendiğinizde onu tekrar yapma olasılığınız artar. Bir şeyi yaptığınız için cezalandırıldığınızda, onu tekrar yapma olasılığınız azalır.

Nitin Şah

Kaynak: https://instituteofclinicalhypnosis.com/… 26 Şubat 2014

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir