Pazar , Ağustos 14 2022

Huawei, İlk İnsansız Akıllı Mağazasını Açtı

Tüm dünyada ürün mağazaları açmaya devam eden Huawei, 1 Ocak’ta Çin’in Vuhan kentinde ilk resmi insansız akıllı mağazasını açtı.

Silindirik bir yapıda tasarlanan bu mağazada, 1 tanesi büyük, 2 tanesi de küçük olmak üzere toplam 3 (360 derece dönebilen) robotik kol bulunuyor. Bu 3 robotik kol, tüketicilerin satın alacakları ürünlerle ilgili gerekli işlemleri gerçekleştiriyor. Bu mağazanın ön tarafı ise kurşun geçirmez şeffaf camdan yapılmış.

7 gün 24 saat hizmete açık mağaza da tek bir insan dahi çalışmıyor. Tüketicilerin alışveriş yapabilmesi için mağazada büyük bir ekran bulunuyor. Çinli tüketiciler bu ekranlar üzerinden siparişler verirken mağaza içerisindeki robotik kollarsa istenilen ürünlerin teslimatını hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Huawei’nin insansız mağazasında şu an için Huawei Vision TV gibi ağır ürünler yok; mağaza sadece akıllı telefon, kulaklık ve akıllı saat gibi küçük boyutlu ürünleri içeriyor.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: huaweicentral.com

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

ISOPHOS DERGİSİ MAKALE ÇAĞRISI

ISophos: Uluslararası Bilişim, Teknoloji ve Felsefe Dergisi, 2018 yılında kurulmuş, yılda iki sayı yayınlayan uluslararası …

ISophos Dergisi’nin 5. Sayısı Yayımlandı

ISophos: Uluslararası Bilişim, Teknoloji ve Felsefe Dergisi’nin 5. sayısı yayımlandı. ISophos Dergisi 5. sayısında, geleceğe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.