Sophos Akademi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Popüler Bilim
 4. »
 5. Transversal (Çapraz) Beceriler Nelerdir ve Neden Bu Kadar Önemlidir?

Transversal (Çapraz) Beceriler Nelerdir ve Neden Bu Kadar Önemlidir?

Beceri geliştirme kurslarının çoğu, mesleki eğitim veya hayat boyu öğrenme yoluyla kazanılan “sert”, işlevsel veya uzmanlık becerilerine odaklanır. Ancak işverenlerin en çok talep ettiği şey “çapraz (transversal)” becerilerdir. Bunlar çalışanların kariyerleri boyunca değişime uyum sağlamalarına yardımcı olan becerilerdir. Aslında UNESCO şunu söyleyecek kadar ileri gidiyor: “Öğrencilerin değişikliklere başarılı bir şekilde uyum sağlamaları ve anlamlı ve üretken yaşamlar sürdürmeleri için çapraz becerilere giderek daha fazla talep duyulmaktadır” (2014).

İşverenlerin karşılaştığı zorluk, bu becerilerin genellikle gizli olması ve yakalanmasının son derece zor olmasıdır. Tüm çalışanlar bir dereceye kadar bu becerilere sahiptir ancak bazıları için bu beceriler diğerlerine göre daha gelişmiştir. Öğrencilerin mevcut transversal becerilerini tanıyabilmek, denetleyebilmek ve becerilerini daha da geliştirmek için stratejiler oluşturabilmek, bir kuruluşa ve çalışanlarına büyük faydalar sağlayabilir. Peki, çapraz becerilerin örnekleri nelerdir?

UNESCO çapraz becerileri şu şekilde tanımlıyor:

“Genellikle belirli bir iş, görev, akademik disiplin veya bilgi alanıyla özel olarak ilgili olmadığı düşünülen ve çok çeşitli durumlarda ve çalışma ortamlarında kullanılabilen beceriler (örneğin organizasyonel beceriler).”

Bu beceriler aynı zamanda “yumuşak (soft)” veya “aktarılabilir” olarak da adlandırılabilir çünkü bunlar belirli bir sektöre veya iş rolüne özgü değildir. “Transversal (çapraz)” terimi, tıpkı geometrideki enine bir çizgi gibi, bu becerilerin farklı görev ve rolleri “kestiği” anlamına gelir.

UNESCO altı çapraz beceri kategorisi vermektedir:

 1. Eleştirel ve yenilikçi düşünme
 2. Kişilerarası becerileri
 3. Kişilerarası beceriler
 4. Evrensel vatandaşlık
 5. Medya ve enformasyon okuryazarlığı
 6. Diğerleri

Diğer örnekler problem çözme, iletişim, takım çalışması ve liderliği içerebilir. Çapraz becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabiliriz. Beceri ve Eğitim Grubu çok çeşitli mesleki gelişim fırsatları sunmaktadır. Kariyerinizin tüm yönlerine fayda sağlayacak çapraz becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Transversal yetenek eğitimlerinde değerlendirme, kalite iyileştirme, refah ve çok daha fazlasını içeren çok çeşitli konuları ele alınır.

Kaynak: www.skillsandeducationgroup.co.uk/ // 17 Ekim 2019

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir