Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Pentagon, Yapay Zekâ’yı Savaşlarda Kullanmak İçin Yeni Etik İlkeler Üzerinde Çalışıyor

Pentagon, Yapay Zekâ’yı Savaşlarda Kullanmak İçin Yeni Etik İlkeler Üzerinde Çalışıyor

Pentagon, savaş alanında yapay zekâ teknolojisi kullanımını hızlandırmaya hazırlanırken yeni etik ilkeler benimsiyor.

ABD Savunma Bakanlığı, otomatik sistemlerin aldığı kararların “izlenebilir” ve “yönetilebilir” olması gerektiğini vurguladı. Bu açıklama, istenmeyen davranışlar sergiliyorlarsa “bunları devre dışı bırakmanın veya devre dışı bırakmanın bir yolunun olması gerektiği” anlamına geliyor.

Yeni ilkeler; hedefleri aramak için hava görüntüleri tarayan yapay zekâ sistemlerini kullanırken ve harekete geçirirken insanların uygun karar ve dikkat düzeylerine uymalarını istiyor. Pentagon tarafından yapılan açıklamada, “Yapay zekâ kullanımı yeni etik belirsizlikleri ve riskleri artırıyor” denildi.

Yapay zekânın savaştaki rolünü inceleyen bir antropolog olan Lucy Suchman, “İlkelerin biraz etik yıkaması projesi olduğundan endişeleniyorum” dedi ve Pentagon’un açıklamasındaki “uygun” ifadesi için “Uygun kelimesi birçok yoruma açıktır” diye ekledi.

Pentagon’un yapay zekâ yeteneklerini hızlandırma çabası, ortak şirketler Savunma Altyapısı veya JEDI olarak bilinen 10 milyar dolarlık bir bulut bilgi işlem sözleşmesi üzerinde teknoloji şirketleri arasında tartışmaya neden oldu. Microsoft sözleşmeyi Ekim ayında kazandı ancak 10 yıllık projeye başlayamadı, çünkü Amazon Pentagon’a dava açtı ve Başkan Trump’ın Amazon ve CEO’su Jeff Bezos’a karşı yaptığı antipatinin şirketin teklifi kazanma şansına zarar verdiğini savundu.

Yeni ABD ilkeleri, istihbarat toplama ve gözetim operasyonlarından uçaklarda veya gemilerde bakım sorunlarının tahmin edilmesine kadar hem savaş hem de savaş dışı uygulamalara rehberlik etmeyi amaçlıyor.

Richmond Üniversitesi hukuk profesörü Rebecca Crootof, ilkeleri benimsemenin iyi bir ilk adım olduğunu, ancak ordunun yapay zekâ sistemleri tarafından kullanılan büyük veri ve siber güvenlik risklerini eleştirel olarak değerlendirebileceğini göstermesi gerekeceğini söyledi.

Crootof ayrıca ABD’nin eyleminin yapay zekanın askeri kullanımı konusunda uluslararası normlar oluşturmaya yardımcı olacağını umduğunu da ekledi.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: techxplore.com/news

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir