Yeni Zelanda Dünyanın İlk Yapay Zekâ Destekli Polis Memurunu Tanıttı

Yeni Zelanda, yeni bir polis memurunu göreve aldı. Fakat diğer polislerden farklı olarak, bu memur Electronic Life-Like Assistant’ın kısaltması olan “Ella” adlı bir yapay zekâ.

Ella, bulunduğu Wellington’daki karakolda ziyaretçilerin karşılanması, rehberlik edilmesi, toplanan verilerin polislere aktarılması ve acil olmayan telefonların aktarılması gibi görevlerde kullanılıyor.

Teknoloji firmaları Intela AI ve Soul Machines, Ella’nın gelişimine öncülük etti. Erin Greally ise Ella’nın geliştirilmesi çalışmalarında baş araştırmacı rolünü üstlendi.

Yeni Zelanda Polis Gücü’nün İlk AI Görevlisi Ella.

Ella’nın yüzü 26 farklı insanın bir bileşimi. Ella, ses tonu, konuşma ve beden dilini gerçekçi bir şekilde kullanacak şekilde geliştirildi. Hatta daha gerçekçi bir iletişim ve ek bir sıcaklık için Ella’nın gülümsemesi ve göz kırpması dahi sağlandı. Sizi selamlayabilir, tam bir konuşma yapabilir ve hatta uygun yüz ifadelerini gerçek zamanlı olarak simüle edebilir. Fakat Ella, şimdilik dijital bir ekranda hizmet veriyor.

Ella, Yeni Zelanda kolluk kuvvetlerinin yenilikçi bir şekilde halkla iletişim kurabileceği pilot bir programın parçası. Deneme çalışmaları üç ay sürecek olan Ella’nın mayıs ayında performansı gözden geçirilecek. Eğer başarılı olursa Yeni Zelanda, karakollarda Ella’yı desteklemeye devam edecek.

Yeni Zelanda son zamanlarda polis gücünü modernize etmek için adımlar atıyor. Uygulanan diğer bir yeni teknoloji ise sık sorulan sorulara cevaplar veren, onları çağrı merkezlerine bağlayan ve acil olmayan aksilikleri meydana geldiğinde bildiren bir self servis platformu olan “Police Connect” dijital kioskudur.

Yeni Zelanda Polis Komiseri Mike Bush, “Bu yolculukta daha yeniyiz, Police Connect, Ella ve diğer modern dijital teknolojiler yeni ve gelişmiş polis hizmetleri sunabilmemiz için heyecan verici fırsatlar sunuyor” dedi.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: news.yahoo.com

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yapay Zekâ

İnsanlığın dijital çağında artan teknolojik imkânlar, internetin yaygınlaşması, gelişime açık yazılımlar, yapay zekâya sahip robotik …

ISOPHOS DERGİSİ MAKALE ÇAĞRISI

ISophos: Uluslararası Bilişim, Teknoloji ve Felsefe Dergisi, 2018 yılında kurulmuş, yılda iki sayı yayınlayan uluslararası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir