Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Facebook’un Sıradaki Hedefi: Dini Deneyim

Facebook’un Sıradaki Hedefi: Dini Deneyim

Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki inanç gruplarıyla resmi ortaklıklarını yoğunlaştırıyor ve dini deneyimin geleceğini şekillendiriyor. Hillsong adlı mega kilisenin Atlanta’daki yeni merkezini açmasından aylar önce, kilisenin papazı pandemi döneminde bir kilisenin nasıl inşa edileceği konusunda tavsiye istedi.

Dikkat! Bu metin Yapay Zeka DeepL tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

Facebook’tan

Papaz Sam Collier bir röportajında, sosyal medya devinin bir önerisi olduğunu hatırlattı: kiliselerin “Facebook’ta nasıl daha ileri gidebileceklerini” keşfetmek için kiliseyi bir vaka çalışması olarak kullanmak.

Facebook geliştiricileri aylarca Hillsong ile her hafta bir araya gelerek kilisenin Facebook’ta nasıl görüneceğini ve finansal bağış, video özelliği veya canlı yayın için ne gibi uygulamalar yaratabileceklerini araştırdılar. Hillsong’un Haziran ayındaki büyük açılışının zamanı geldiğinde, kilise “Facebook ile ortaklık kurduğunu” belirten bir haber bülteni yayınladı ve hizmetlerini yalnızca platform üzerinden yayınlamaya başladı.

Bunun ötesinde, Bay Collier çok fazla ayrıntı paylaşamadı – bir gizlilik anlaşması imzalamıştı.

“Onlar bize öğretiyor, biz de onlara öğretiyoruz” dedi. “Birlikte Facebook’ta kilisenin geleceğinin ne olabileceğini keşfediyoruz.”

Kısa bir süre önce piyasa değeri 1 trilyon doları geçen Facebook, birincil amacı İsa’nın mesajını paylaşmak olan bir kilise için alışılmadık bir ortak gibi görünebilir. Ancak şirket son birkaç yıldır bireysel cemaatlerden Tanrı Meclisleri ve Mesih’teki Tanrı Kilisesi gibi büyük mezheplere kadar çok çeşitli inanç topluluklarıyla ortaklıklar geliştiriyor.

Koronavirüs pandemisinin dini grupları yeni yollar keşfetmeye itmesinin ardından Facebook, yüksek katılımlı kullanıcıları platformuna çekmek için daha da büyük bir stratejik fırsat görüyor. Dini toplulukların sanal evi olmayı hedefleyen şirket, kiliseler, camiler, sinagoglar ve diğerlerinin dini yaşamlarını, ibadet ayinlerine ev sahipliği yapmaktan daha rahat sosyalleşmeye ve para talep etmeye kadar platformuna yerleştirmelerini istiyor. İnanç gruplarına yönelik ses ve dua paylaşımı da dahil olmak üzere yeni ürünler geliştiriyor.

Sanal dini yaşam yakın zamanda yüz yüze topluluğun yerini almayacak ve destekçileri bile yalnızca çevrimiçi bir deneyimin sınırlarını kabul ediyor. Ancak pek çok dini grup, dünyanın en büyük ve tartışmasız en etkili sosyal medya şirketi olan Facebook’ta daha fazla insanı manevi olarak etkilemek için yeni bir fırsat görüyor.

Ortaklıklar, Büyük Teknoloji ve dinin, sadece hizmetleri internete taşımanın çok ötesinde nasıl yakınlaştığını ortaya koyuyor. Facebook, siyasi ve sosyal yaşamda olduğu gibi dini deneyimin geleceğini de şekillendiriyor.

Geçen yıl Paskalya’da, Rahip Lawrence D. Ryan Brooklyn’deki Holy Name of Jesus Roma Katolik Kilisesi’nde ayin düzenledi. Ayin Facebook üzerinden yayınlandı. Telif izni: Ryan Christopher Jones, The New York Times için.

Şirketin inanç gruplarını yanına çekme çabası, özellikle mahremiyet konularında platforma olan güvenini kaybeden Amerikalılar arasındaki imajını düzeltmeye çalıştığı bir döneme denk geliyor. Facebook, ülkede giderek büyüyen dezenformasyon krizinde ve özellikle siyaset alanında toplumsal güvenin sarsılmasındaki rolü nedeniyle incelemeye tabi tutulurken, düzenleyici kurumlar da şirketin aşırı gücü konusunda endişelerini dile getirmeye başladı. Geçtiğimiz hafta içinde Başkan Biden, Covid-19 aşıları hakkında yanlış bilgilerin yayılmasındaki rolü nedeniyle şirketi eleştirdi.

Şirketin küresel inanç ortaklıkları direktörü ve mezhebe bağlı olmayan bir papaz olan Nona Jones bir röportajda, “İnsanların, cesaretleri kırıldığında, depresyona girdiklerinde ya da yalnız kaldıklarında Facebook’a girebilecekleri ve kendilerini önemseyen bir grup insanla hemen bağlantı kurabilecekleri bir yer olduğunu bilmelerini istiyorum” dedi.

Geçtiğimiz ay Facebook yöneticileri sanal bir inanç zirvesinde dini gruplara çabalarını anlattılar. Şirketin işletme müdürü Sheryl Sandberg, platformda cemaatler oluşturmak için araçlar içeren çevrimiçi bir kaynak merkezini paylaştı.

Bayan Sandberg, “İnanç örgütleri ve sosyal medya doğal bir uyum içinde çünkü her ikisi de temelde bağlantıyla ilgili” dedi.

“Umudumuz bir gün insanların sanal gerçeklik alanlarında da dini ayinlere ev sahipliği yapmaları ya da artırılmış gerçekliği çocuklarına inançlarının hikayesini öğretmek için bir eğitim aracı olarak kullanmalarıdır” dedi.

Facebook’un dini bir ayini andıran zirvesi, inanç liderlerinin Facebook’un pandemi sırasında büyümelerine nasıl yardımcı olduğuna dair tanıklıklarını içeriyordu.

Kaliforniya’daki South Bay İslam Derneği’nden İmam Tahir Anwar, cemaatinin geçen yıl Ramazan ayında Facebook Live’ı kullanarak rekor fon topladığını söyledi. Etkili bir Katolik medya şirketinin kurucusu olan Piskopos Robert Barron, Facebook’un “insanlara normalde sahip olamayacakları samimi bir ayin deneyimi sunduğunu” söyledi.

Bu işbirlikleri sadece pratik soruları değil, aynı zamanda felsefi ve ahlaki soruları da gündeme getiriyor. Din uzun zamandır insanların topluluk oluşturmasının temel bir yolu olmuştur ve şimdi sosyal medya şirketleri bu role adım atıyor. Facebook’un aylık yaklaşık üç milyar aktif kullanıcısı var; bu da Facebook’u dünya çapında yaklaşık 2,3 milyar taraftarı olan Hıristiyanlıktan ya da 1,8 milyar taraftarı olan İslam’dan daha büyük yapıyor.

Facebook’un işletme müdürü Sheryl Sandberg, “İnanç kuruluşları ve sosyal medya doğal bir uyum içinde çünkü her ikisi de temelde bağlantı kurmakla ilgili” dedi. Fotokredi: Alex Brandon/Associated Press

İnsanlar en mahrem yaşam detaylarından bazılarını ruhani topluluklarıyla paylaştıkları için mahremiyet endişeleri de var. Edinburgh Üniversitesi’nde teoloji ve bilim alanında öğretim görevlisi olan Sarah Lane Ritchie, Facebook’un değerli kullanıcı bilgilerini toplama potansiyelinin “muazzam” endişeler yarattığını söyledi. Ritchie, işletmelerin ve ibadet eden toplulukların hedeflerinin farklı olduğunu ve genellikle yaşlı üyelere sahip birçok cemaatin, dini bağlılıklarına dayalı olarak reklam veya diğer mesajlarla nasıl hedef alınabileceklerini anlayamayabileceğini söyledi.

“Şirketler ahlaki kurallar konusunda endişeli değiller” dedi. “Büyük teknoloji ile kilise arasındaki bu evliliğin nasıl sonuçlanacağını henüz bildiğimizi sanmıyorum.”

Bir Facebook sözcüsü, dini topluluklardan toplanan verilerin diğer kullanıcılarla aynı şekilde ele alınacağını ve gizlilik anlaşmalarının ürün geliştirmeye dahil olan tüm ortaklar için standart bir süreç olduğunu söyledi.

Facebook’un ortaklıklarının birçoğu dini kuruluşlardan yeni ürünleri test etmelerini ya da beyin fırtınası yapmalarını istemeyi içeriyor ve bu gruplar Facebook’un daha büyük tartışmalarından etkilenmemiş görünüyor. Bu yıl Facebook, bazı Facebook gruplarının üyelerinin dua istekleri gönderebildiği ve diğerlerinin de yanıt verebildiği bir dua özelliğini test etti. Popüler İncil uygulaması YouVersion’ın yaratıcısı bu özelliği test etmek için şirketle birlikte çalıştı.

YouVersion’ın yaratıcısı ve Oklahoma’daki Life.Church’te pastör olan Bobby Gruenewald, Facebook’un 2018’de de günde bir İncil ayeti özelliği üzerinde çalıştığını hatırlatarak, Facebook’un bu girişiminin ilk kez büyük bir teknoloji şirketinin bir geliştirme projesinde işbirliği yapmak istemesi olduğunu söyledi.

“Açıkçası, sonuçta eminim ki hissedarlarına hizmet edecekleri farklı yollar var” dedi. “Bizim bakış açımıza göre Facebook, topluluk oluşturmamıza, topluluğumuzla bağlantı kurmamıza ve misyonumuzu gerçekleştirmemize olanak tanıyan bir platform. Dolayısıyla bence herkese iyi hizmet ediyor.”

Mezhebin misyonlar ajansı sözcüsü Melody Smith, Presbiteryen Kilisesi’nin (A.B.D.) Aralık ayında Facebook’un inanç ortağı olmaya davet edildiğini söyledi. Smith, mezhebin Facebook’un tasarlamasına yardımcı olduğu hiçbir ürünün mülkiyetine sahip olmayacağını bir sözleşmeyle kabul ettiğini söyledi.

Mezhebin sosyal medya yöneticisi Angela Clinton-Joseph, dünya çapında yaklaşık altı milyon üyesi olan ve büyük ölçüde Afro-Amerikan Pentekostal bir mezhep olan Church of God in Christ’ın liderlerinin kısa süre önce Facebook’un para kazanma özelliklerinden bazılarına erken erişim elde ettiklerini ve bunun kendilerine yeni gelir akışları sunduğunu söyledi.

İki Facebook aracını denemeye karar verdiler: kullanıcıların örneğin ayda 9.99 dolar ödeyerek piskoposun mesajları gibi özel içerikler alabilecekleri abonelikler; ve ayinleri çevrimiçi izleyenlerin gerçek zamanlı olarak bağış gönderebilecekleri bir başka araç. Liderler üçüncü bir özelliğe karşı çıkmaya karar verdi: video akışları sırasında reklamlar.

Çevrimiçi hizmetlerden oluşan bir Hıristiyan bakanlık platformu olan Faithlife’ı kuran Bob Pritchett, pandeminin mevcut dinamikleri hızlandırdığını ve yıllar süren teknoloji gelişimini bir araya getirdiğini söyledi. Ancak ruhani yaşamın Facebook ve LinkedIn’in işgal ettiği kişisel ve profesyonel alanlardan farklı olduğunu söyledi.

Cemaatinizin “siyasetin, kültürün ve kongre oturumlarının tüm kaprislerine açık bir teknoloji platformuna demir atması tehlikelidir” dedi.

Facebook 2017 yılında inanç ortaklıkları ekibini kurdu ve 2018 yılında özellikle Evanjelik ve Pentekostal gruplar olmak üzere dini liderlerle ciddi bir şekilde görüşmeye başladı.

İspanyol kiliselerinden oluşan büyük bir koalisyona liderlik eden Sacramento’lu papaz Samuel Rodriguez, “Facebook temelde dedi ki, hey, biz o olmak istiyoruz, biz gitmek istiyoruz” dedi.

Facebook’un küresel inanç ortaklıkları direktörü ve bir papaz olan Nona Jones, sosyal medya platformunun insanların gidebilecekleri ve “kendilerini önemseyen bir grup insanla hemen bağlantı kurabilecekleri” bir yer olduğunu söyledi.
Facebook’un küresel inanç ortaklıkları direktörü ve bir bakan olan Nona Jones, sosyal medya platformunun insanların gidip “kendilerini önemseyen bir grup insanla hemen bağlantı kurabilecekleri” bir yer olduğunu söyledi.

Dünya çapında 69 milyon üyesi olan Pentekostal mezhebi Assemblies of God’ın bakan grupları, kullanıcıların bir canlı yayını aramasına olanak tanıyan bir Facebook aracını ilk benimseyenler oldu. T.D. Jakes’in Dallas’taki 30.000 kişilik mega kilisesi The Potter’s House da çeşitli özellikleri kullanıma sunulmadan önce test etti.

Bazı papazlar için Facebook’un çalışmaları, sanal bir dünyada kilisenin daha geniş geleceği hakkında soruları gündeme getiriyor. Kutsal ayinler ya da şifa duası için ellerin kaldırılması gibi dini yaşamın büyük bir kısmı fiziksel olarak devam ediyor.

Bir pastör ve Tanrı Meclisleri’nin genel saymanı olan Wilfredo De Jesús, çevrimiçi kilisenin hiçbir zaman yerel kilisenin yerini almaması gerektiğini söyledi. Facebook için minnettar olduğunu, ancak nihayetinde “herkesin yüzünü başka bir yere koymasını istiyoruz” dedi.

Lhoppön Rinpoche geçen yıl Westminster, Colo’daki Mipham Shedra Budist tapınağından canlı bir Facebook meditasyonu yönetti. Fotokredi: Helen H. Richardson/The Denver Post, via Getty Image

Mezhebin misyonlar ajansı sözcüsü Melody Smith, Presbiteryen Kilisesi’nin (A.B.D.) Aralık ayında Facebook’un inanç ortağı olmaya davet edildiğini söyledi. Smith, mezhebin Facebook’un tasarlamasına yardımcı olduğu hiçbir ürünün mülkiyetine sahip olmayacağını bir sözleşmeyle kabul ettiğini söyledi.

Mezhebin sosyal medya yöneticisi Angela Clinton-Joseph, dünya çapında yaklaşık altı milyon üyesi olan ve büyük ölçüde Afro-Amerikan Pentekostal bir mezhep olan Mesih’teki Tanrı Kilisesi’nin liderlerinin kısa süre önce Facebook’un para kazanma özelliklerinden bazılarına erken erişim elde ettiklerini ve bunun kendilerine yeni gelir akışları sunduğunu söyledi.

İki Facebook aracını denemeye karar verdiler: kullanıcıların örneğin ayda 9.99 dolar ödeyerek piskoposun mesajları gibi özel içerikler alabilecekleri abonelikler; ve ayinleri çevrimiçi izleyenlerin gerçek zamanlı olarak bağış gönderebilecekleri bir başka araç. Liderler üçüncü bir özelliğe karşı çıkmaya karar verdi: video akışları sırasında reklamlar.

Çevrimiçi hizmetlerden oluşan bir Hıristiyan bakanlık platformu olan Faithlife’ı kuran Bob Pritchett, pandeminin mevcut dinamikleri hızlandırdığını ve yıllar süren teknoloji gelişimini bir araya getirdiğini söyledi. Ancak ruhani yaşamın Facebook ve LinkedIn’in işgal ettiği kişisel ve profesyonel alanlardan farklı olduğunu söyledi.

Cemaatinizin “siyasetin, kültürün ve kongre oturumlarının tüm kaprislerine açık bir teknoloji platformuna demir atması tehlikelidir” dedi.

Facebook 2017 yılında inanç ortaklıkları ekibini kurdu ve 2018 yılında özellikle Evanjelik ve Pentekostal gruplar olmak üzere dini liderlerle ciddi bir şekilde görüşmeye başladı.

İspanyol kiliselerinden oluşan büyük bir koalisyona liderlik eden Sacramento’lu papaz Samuel Rodriguez, “Facebook temelde dedi ki, hey, biz o olmak istiyoruz, biz gitmek istiyoruz” dedi.

Hillsong Atlanta gibi kiliseler için nihai hedef evanjelizmdir.

İsa’nın “tüm ulusları öğrencimiz yapın” çağrısına atıfta bulunan Bay Collier, “Büyük Komisyon için hiç bu kadar hazır olmamıştık” dedi.

Collier, “kiliselerin tüketiciye daha iyi ulaşmasına doğrudan etki etmek ve yardımcı olmak için” Facebook ile ortaklık kurduğunu söyledi.

“Tüketici doğru kelime değil,” dedi ve kendini düzeltti. “Cemaate daha iyi ulaşmak.”

 

Yazan: Elizabeth Dias

Çeviren: DeepL

 

Kaynak: https://www.nytimes.com/2021/07/25/us/facebook-church.html

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir